FORGED PISTON Ø 94.
REFERENCE FABRIQUANT : 24099A
| BRANDS | VERTEX |
|---|---|
| Piston diameter | Ø 94.950 mm |
| Number of segments | Kit |
| Time | 4T |
| Diameter Ø (mm) | 94.95 |
| Material | Aluminium |
| Piston compression | Standard |
| Piston type | Forgé |
| Brand | Cylinder | Model | Year | Caractéristique |
|---|---|---|---|---|
| GAS GAS | 450 | MC 450 F | 2021 | |
| GAS GAS | 450 | MC 450 F | 2022 | |
| GAS GAS | 450 | MC 450 F | 2023 | |
| GAS GAS | 450 | MC 450 F | 2024 | |
| GAS GAS | 450 | MC 450 F | 2025 | |
| HUSQVARNA | 450 | FC 450 | 2016 | |
| HUSQVARNA | 450 | FC 450 | 2017 | |
| HUSQVARNA | 450 | FC 450 | 2018 | |
| HUSQVARNA | 450 | FC 450 | 2019 | |
| HUSQVARNA | 450 | FC 450 | 2020 | |
| HUSQVARNA | 450 | FC 450 | 2021 | |
| HUSQVARNA | 450 | FC 450 | 2022 | |
| HUSQVARNA | 450 | FS 450 | 2017 | |
| HUSQVARNA | 450 | FS 450 | 2018 | |
| HUSQVARNA | 450 | FS 450 | 2019 | |
| HUSQVARNA | 450 | FS 450 | 2020 | |
| HUSQVARNA | 450 | FS 450 | 2021 | |
| HUSQVARNA | 450 | FS 450 | 2022 | |
| HUSQVARNA | 450 | FS 450 | 2023 | |
| KTM | 450 | 450 SMR | 2021 | |
| KTM | 450 | 450 SX-F | 2016 | |
| KTM | 450 | 450 SX-F | 2017 | |
| KTM | 450 | 450 SX-F | 2018 | |
| KTM | 450 | 450 SX-F | 2019 | |
| KTM | 450 | 450 SX-F | 2020 | |
| KTM | 450 | 450 SX-F | 2021 | |
| KTM | 450 | 450 SX-F | 2022 |
Description
Tonnycat vous propose :
FORGED PISTON Ø 94. de VERTEX
Upgrade your engine performance with the VERTEX Forged Piston Ø 94.95 mm
- Standard compression piston for optimal power
- Precision-forged with high-quality aluminum
- Manufactured with Vertex's advanced process for durability
- Designed for KTM SXF 450 and HVA FC 450 models
- Includes piston kit with all necessary segments
The VERTEX pistons are renowned for their outstanding performance and long-lasting reliability. Specialized in thermal components for off-road vehicles, VERTEX equips many top brands for original equipment, as well as the best teams in the MX world.
Enhance your engine's power with this precision-forged piston, crafted with top-grade materials to ensure durability and performance. The standard 12.6:1 compression ratio delivers optimal power output, while the included piston kit with segments, piston pin, and circlips provides everything you need for a seamless installation.
Technical Specifications:
| Brand | VERTEX |
|---|---|
| Compression Ratio | 12.6:1 |
| Diameter (mm) | 94.95 |
| Bore Diameter (mm) | 95.00 |
| Piston Diameter | Ø 94.950 mm |
| Material | Aluminum |
| Segments | Kit |
| Type | Forged |
Give your engine the upgrade it deserves with the VERTEX Forged Piston Ø 94.95 mm. Experience improved performance, reliability, and durability with this top-quality piston designed for KTM SXF 450 and HVA FC 450 models. Upgrade your ride today!
| BRANDS | VERTEX |
|---|---|
| Piston diameter | Ø 94.950 mm |
| Number of segments | Kit |
| Time | 4T |
| Diameter Ø (mm) | 94.95 |
| Material | Aluminium |
| Piston compression | Standard |
| Piston type | Forgé |















