Casted piston VERTEX Replica - 24569A
REFERENCE FABRIQUANT : 24569A
| BRANDS | VERTEX |
|---|---|
| EAN | 24569A |
| Piston diameter | Ø 72.950 mm |
| Number of segments | 2 |
| Time | 2T |
| Diameter Ø (mm) | 72.95 |
| Material | Aluminium |
| Piston compression | Standard |
| Piston type | Coulé |
| Brand | Cylinder | Model | Year | Caractéristique |
|---|---|---|---|---|
| BETA | 300 | RR 300 2T | 2022 | |
| BETA | 300 | RR 300 2T | 2023 | |
| BETA | 300 | RR 300 2T | 2024 | |
| BETA | 300 | RR 300 2T | 2025 | |
| BETA | 300 | RR 300 2T | 2026 | |
| BETA | 300 | XTRAINER 300 2T | 2022 | |
| BETA | 300 | XTRAINER 300 2T | 2023 | |
| BETA | 300 | XTRAINER 300 2T | 2024 | |
| BETA | 300 | XTRAINER 300 2T | 2025 | |
| BETA | 300 | XTRAINER 300 2T | 2026 |
Description
Tonnycat vous propose :
Casted piston VERTEX Replica - 24569A de VERTEX
Discover the VERTEX Replica Cast Piston - 24569A
Give your motorcycle or quad the performance and reliability it needs with the VERTEX Replica cast piston. This premium piston is designed to provide optimal combustion and exceptional durability, meeting the requirements of the most demanding riders.
- Piston Compression: Standard
- Diameter Ø: 72.95 mm
- Piston Diameter: Ø 72.950 mm
- Number of Rings: 2
This VERTEX cast piston is made with high-quality materials to ensure optimal performance and exceptional durability. Thanks to the Vertex manufacturing process, this piston guarantees efficient combustion and a long lifespan, even in the most extreme conditions.
Choose the VERTEX Replica cast piston for unparalleled reliability and high performance on your motorcycle or quad. Trust the Vertex brand to equip your off-road vehicle with superior quality parts.
| BRANDS | VERTEX |
|---|---|
| EAN | 24569A |
| Piston diameter | Ø 72.950 mm |
| Number of segments | 2 |
| Time | 2T |
| Diameter Ø (mm) | 72.95 |
| Material | Aluminium |
| Piston compression | Standard |
| Piston type | Coulé |















