Forged piston VERTEX - 24580
REFERENCE FABRIQUANT : 24580A
| BRANDS | VERTEX |
|---|---|
| EAN | 24580A |
| Piston diameter | Ø 78.960 mm |
| Number of segments | Kit |
| Time | 4T |
| Diameter Ø (mm) | 78.96 |
| Material | Aluminium |
| Piston compression | Racing |
| Piston type | Forgé |
| Brand | Cylinder | Model | Year | Caractéristique |
|---|---|---|---|---|
| HONDA | 250 | CRF 250 R | 2022 | |
| HONDA | 250 | CRF 250 R | 2023 | |
| HONDA | 250 | CRF 250 R | 2024 | |
| HONDA | 250 | CRF 250 R | 2025 | |
| HONDA | 250 | CRF 250 R | 2026 |
Description
Tonnycat vous propose :
Forged piston VERTEX - 24580 de VERTEX
Optimize your motorcycle's performance with the forged VERTEX piston - 24580
- Brand: VERTEX
- Piston compression: Racing
- Piston diameter (mm): 78.96
- Bore diameter (mm): 79.00
- Piston diameter: Ø 78.960 mm
- Number of segments: Kit
- Piston type: Forged
The forged VERTEX piston - 24580 is a must-have for all motorcycle enthusiasts looking for performance and reliability. Specialized in the manufacturing of thermal components for off-road machines, the VERTEX brand equips many brands for original equipment, as well as the best teams in the MX world.
Technical characteristics:
- Precision-forged piston for optimal durability
- Use of high-quality materials ensuring exceptional resistance
- Vertex manufacturing process ensuring maximum performance
Give your motorcycle the best pistons with the forged VERTEX - 24580 model. Opt for quality and performance for unparalleled driving sensations.
| BRANDS | VERTEX |
|---|---|
| EAN | 24580A |
| Piston diameter | Ø 78.960 mm |
| Number of segments | Kit |
| Time | 4T |
| Diameter Ø (mm) | 78.96 |
| Material | Aluminium |
| Piston compression | Racing |
| Piston type | Forgé |















