Forged VERTEX Piston - 251062
REFERENCE FABRIQUANT : 24273A
| BRANDS | VERTEX |
|---|---|
| EAN | 24273A |
| Piston diameter | Ø 78.960 mm |
| Number of segments | Kit |
| Time | 4T |
| Diameter Ø (mm) | 78.96 |
| Material | Aluminium |
| Piston compression | Standard |
| Piston type | Forgé |
| Brand | Cylinder | Model | Year | Caractéristique |
|---|---|---|---|---|
| HONDA | 250 | CRF 250 R | 2018 | |
| HONDA | 250 | CRF 250 R | 2019 |
Description
Tonnycat vous propose :
Forged VERTEX Piston - 251062 de VERTEX
At the forefront of performance and reliability: Forged VERTEX piston - 251062
- Piston compression: Standard
- Piston diameter (mm): 78.96
- Bore diameter (mm): 79.00
- Piston diameter: Ø 78.960 mm
- Number of rings: Kit
- Oversize: STD
- Stroke: 4T
- Piston type: Forged
VERTEX pistons are known for their performance and reliability over time. Specialized in the manufacturing of thermal components for all-terrain machines, they equip many brands for original equipment, as well as top teams in the MX world championship.
Technical specifications:
- Precision forged piston
- Use of high-quality materials
- Vertex manufacturing process
This forged VERTEX piston - 251062 offers unparalleled manufacturing quality, ensuring optimal performance and exceptional durability. With its precise design and high-quality materials, it provides standard compression and reliable operation for your motorcycle or quad. Do not compromise on quality, choose VERTEX reliability for high-level performance.
| BRANDS | VERTEX |
|---|---|
| EAN | 24273A |
| Piston diameter | Ø 78.960 mm |
| Number of segments | Kit |
| Time | 4T |
| Diameter Ø (mm) | 78.96 |
| Material | Aluminium |
| Piston compression | Standard |
| Piston type | Forgé |















