Additional lighting DENALI DR1 LED 10W - per unit
REFERENCE FABRIQUANT : DNL.DR1.050
| BRANDS | DENALI |
|---|---|
| EAN | 810005870177 |
| Color | NOIR |
| Position | Avant |
| Approval | Non homologué en Suisse |
| Diameter Ø (mm) | 95mm |
| Material | Aluminium |
| Length (mm) | 96mm |
| Width (mm) | 95mm |
| Type of lighting | LED |
Description
Tonnycat vous propose :
Additional lighting DENALI DR1 LED 10W - per unit de DENALI
DENALI DR1 LED 10W Additional Lighting - Unit
The DENALI DR1 2.0 LED TriOptic™ lighting kit with DataDim technology is the perfect choice for adventurous or sporty riders looking for maximum visibility. With a powerful 10 watt Cree LED and a large reflector, the DENALI DR1 projects a strong beam of light up to 300m. Featuring a 93mm diameter and 96mm depth aluminum housing, the DR1 set is equipped with a black powder-coated anti-corrosion finish and special cooling fins to ensure the LEDs operate properly.
Another new feature of the 2.0 generation is the TriOptic™ lens system. Each light comes with spot lenses (installed) and flood lenses (provided). Spot lenses produce a long-distance beam while flood lenses provide greater light dispersion close to the motorcycle. A compromise is also possible by installing one of each lens type for a good balance. Whichever lens you choose, the DR1 lighting kit allows you to see the road and be seen by traffic. It's as simple as that, see further, be better seen with DENALI!
Features:
- Cree XPL HI 10 Watt LED
- Consumption: 1.6A
- Beam distance (spot lenses): 300m
- Beam width (spot lenses): 22m
- Lumens: 2190
- Intensity: single beam
- DataDim™ compatible
- Voltage: 12V
- Dimensions: Ø93mmx96mm
Ensure you have the best visibility on the road with the DENALI DR1 LED 10W lighting. Reduce the risk of accidents by increasing your visibility and be ready for all your motorcycle adventures!
| BRANDS | DENALI |
|---|---|
| EAN | 810005870177 |
| Color | NOIR |
| Position | Avant |
| Approval | Non homologué en Suisse |
| Diameter Ø (mm) | 95mm |
| Material | Aluminium |
| Length (mm) | 96mm |
| Width (mm) | 95mm |
| Type of lighting | LED |















